Vztrajanje šibke gospodarske rasti v tretjem četrtletju
V Sloveniji se je v tretjem četrtletju nadaljevala šibka rast gospodarske aktivnosti, a so bile razmere nekoliko ugodnejše kot v prvem polletju. Rast BDP še naprej omejujeta predvsem ciklično ohlajanje gradbeništva in šibko investiranje, medtem ko jo podpirata zlasti domača državna in zasebna potrošnja, v tretjem četrtletju pa nekoliko presenetljivo tudi neto izvoz.
Četrtletna rast BDP se je v tretjem četrtletju v primerjavi z drugim okrepila z 0,1 % na 0,3 %, medletna pa z 0,7 % na 1,4 %. S tem je bila gospodarska rast v Sloveniji primerljiva s povprečjem evrskega območja, ki se sooča z vztrajajočimi izzivi, povezanimi s konkurenčnostjo in neugodnimi razmerami v zunanji trgovini.
S tega vidika so zadnji podatki o izvozni aktivnosti Slovenije pozitivni, saj se je izvoz v tretjem četrtletju tekoče povečal za 3,2 %, medletno pa ob nizki osnovi za 8,4 %. Ob šibkih investicijah in zmanjšanju zalog je rast uvoza zaostala za izvozom, prispevek neto menjave s tujino k rasti BDP pa je po treh četrtletjih spet postal pozitiven. Zasebno trošenje se je ob nadaljnjem nižanju inflacije, višjih realnih dohodkih in še vedno razmeroma robustnih razmerah na trgu dela v tretjem četrtletju tekoče okrepilo za 0,4 %, v primerjavi z istim obdobjem lani pa za 1,9 %. Medletno višja je ostala tudi državna potrošnja, in sicer za 9,1 %. Poleg negativnega prispevka spremembe zalog je močnejšo krepitev gospodarske aktivnosti omejevalo le zmanjševanje investicij v osnovna sredstva, ki je bilo na četrtletni ravni 3,9-, na medletni pa 8,2-odstotno.
Med dejavnostmi se zmanjševanje investicij kaže zlasti v gradbeništvu, kjer se je medletni padec dodane vrednosti v tretjem četrtletju poglobil na 10,3 %. Nasprotno nadaljnja krepitev zasebne potrošnje še naprej podpira storitvene dejavnosti, vključno s trgovino na drobno, kjer se je dodana vrednost na medletni ravni povečala za 2,1 %. Še bolj spodbudna je bila v tretjem četrtletju rast dodane vrednosti v predelovalnih dejavnostih, ki je presegla pričakovanja na podlagi anketnih kazalnikov in zaostrenih mednarodnih razmer. Tekoče je dosegla 1,2 %, medletno pa ob nizki osnovi 5,0 %.
Čeprav so se gospodarske razmere v tretjem četrtletju nekoliko izboljšale, razpoložljivi podatki za prva tri četrtletja kažejo šibkejšo rast BDP letos od predhodnih pričakovanj, kar bomo upoštevali v novih napovedih Banke Slovenije, ki bodo objavljene v sredini decembra 2024.