Pogosta vprašanja in odgovori o kriptosredstvih

    Za potrošnike, ki razmišljajo o nakupu kriptosredstev

  • Katera so tveganja, povezana s kriptosredstvi?

    Med ključnimi tveganji, ki jih v povezavi s kriptosredstvi in povezanimi produkti izpostavljajo finančni nadzorniki EU, so zlasti:

    • izgubite lahko ves vloženi denar,
    • cene lahko zelo hitro zrastejo ali padejo (tudi na nič),
    • postanete lahko žrtev prevar, goljufij, operativnih napak ali kibernetskih napadov,
    • če uporabljate kriptosredstva kot plačilno sredstvo, niste zaščiteni kot v primeru prenosa s plačilnega (transakcijskega) računa,
    • če gre kaj narobe, je malo verjetno, da boste imeli pravico do varstva in odškodnine.

    Zaradi povečanega zanimanja za kriptosredstva Banka Slovenije potrošnike seznanja z opozorili glede kriptosredstev, dodatno pa je na tveganja, povezana s kriptosredstvi, opozoril tudi Odbor za finančno stabilnost (OFS), ki ga vodi Banka Slovenije.

    Redno skupna opozorila glede tveganj za potrošnike, ki so povezana s kriptosredstvi, izdajajo tudi finančni nadzorniki EU, tj. Evropski nadzorni organ za vrednostne papirje in trge (ESMA), Evropski bančni organ (EBA) ter Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine (EIOPA).

    Dodatno izpostavljamo, da je bila junija 2023 v Uradnem listu Evropske unije objavljena Uredba o trgih kriptosredstev (angl. Markets in crypto-assets Regulation – MiCAR), ki vzpostavlja enotne zahteve za javno ponudbo in uvrstitev v trgovanje na platformi za trgovanje žetonov, vezanih na sredstva, e-denarnih žetonov ter kriptosredstev, ki niso niti žetoni, vezani na sredstva, niti e-denarni žetoni, ter zahteve za ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi. Naslova III (Izdajanje žetonov, vezanih na sredstva) in IV (Izdajanje e-denarnih žetonov) uredbe se uporabljata od 30. junija 2024, preostale določbe pa se bodo začele uporabljati 30. decembra 2024.

  • Na kaj naj bodo še posebej pozorni posamezniki, ki se odločajo o nakupu kriptosredstev in povezanih produktov?

    Pred nakupom kriptosredstev bi si moral posameznik odgovoriti najmanj na naslednja vprašanja:

    • Ali si lahko privoščite, da bi izgubili ves vloženi denar?
    • Ali ste pripravljeni prevzeti velika tveganja, da bi dosegli oglaševani donos?
    • Ali poznate značilnosti kriptosredstev ali povezanih produktov in storitev?
    • Ali so podjetja/stranke, s katerimi poslujete, regulirani, kje imajo sedež in kdo je njihov nadzornik? 
    • Ali so podjetja/stranke, s katerimi poslujete, pristojni nacionalni organi uvrstili na črno listo (čeprav podjetje/stranka ni uvrščena na črno listo, to ni zagotovilo, da je sodelovanje z njimi varno)?
    • Ali lahko učinkovito zaščitite naprave, ki jih uporabljate za nakup, shranjevanje ali prenos kriptosredstev, vključno z zasebnimi ključi?
    • Kakšna so nadomestila (provizije), ki jih boste plačali za (i) pridobitev kriptosredstev in (ii) prenos/prodajo teh enot?
    • V kateri državi je registrirana oseba, s katero sklepate pogodbo, in kakšna je tamkajšnja zakonodaja (davčna ureditev, preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma itd.)?
    • Kaj/kdo in kako vam zagotavlja, da boste lahko pridobljene enote kriptosredstev zamenjali nazaj v fiat valuto (evro, dolar …)? Kako hitro lahko izvedete postopek zamenjave kriptosredstev v fiat valuto?
    • Katera upravičenja pridobite z investiranjem? Ali konkretna shema kriptosredstva sploh dopušča povratno menjavo v fiat valuto?
    • Katera pravna sredstva so vam na voljo v primeru, da boste postali žrtev goljufije ali prevare, in ali vam bo v tem primeru kdo vrnil sredstva?
    • Kakšna je davčna obravnava kriptosredstev in trgovanja z njimi? Kakšne so davčne obveznosti iz tega naslova? Za odgovor na to vprašanje preverite tudi pojasnila FURS.

    Če posameznik nima dovolj informacij, da bi lahko odgovoril na zgornja vprašanja, predlagamo, da ponovno razmisli o smiselnosti tovrstnega nakupa. Tudi če se za tovrsten nakup odloči dobro obveščen posameznik, je priporočljivo, da sredstva vloži v obsegu, ki zanj ne predstavlja prevelike izpostavljenosti, pri čemer pa se mora zavedati, da jih lahko tudi izgubi.

    Imetnikom kriptosredstev, ki bi jih želeli uporabiti za plačevanje, svetujemo, naj predhodno preverijo morebitna nadomestila oziroma provizije, ki bi jih morali plačati v ta namen.

    Dodatno izpostavljamo, da je bila junija 2023 v Uradnem listu Evropske unije objavljena Uredba o trgih kriptosredstev (angl. Markets in crypto-assets Regulation – MiCAR), ki vzpostavlja enotne zahteve za javno ponudbo in uvrstitev v trgovanje na platformi za trgovanje žetonov, vezanih na sredstva, e-denarnih žetonov ter kriptosredstev, ki niso niti žetoni, vezani na sredstva, niti e-denarni žetoni, ter zahteve za ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi. Naslova III (Izdajanje žetonov, vezanih na sredstva) in IV (Izdajanje e-denarnih žetonov) uredbe se uporabljata od 30. junija 2024, preostale določbe pa bodo začele uporabljati 30. decembra 2024.