Storitve izdajanja e-denarja

Elektronski denar je shranjena denarna vrednost v obliki terjatve imetnika elektronskega denarja do izdajatelja elektronskega denarja, ki:

  • je v elektronski obliki, vključno z magnetno,
  • jo izda izdajatelj elektronskega denarja na podlagi prejema denarnih sredstev za namen izvrševanja plačilnih transakcij in
  • jo kot plačilno sredstvo sprejme oseba, ki ni izdajatelj elektronskega denarja.

Poenostavljeno lahko elektronski denar opišemo kot elektronski nadomestek za gotovino (bankovce in kovance), ki ga izda izdajatelj elektronskega denarja in ki ga kot plačilno sredstvo sprejme oseba, ki ni izdajatelj elektronskega denarja, ter je namenjen elektronskemu plačevanju oziroma izvrševanju plačilnih transakcij (in ne varčevanju). Imetnik elektronskega denarja lahko od izdajatelja elektronskega denarja kadarkoli zahteva unovčenje izdanega elektronskega denarja.

Na območju Republike Slovenije lahko storitve izdajanja elektronskega denarja opravljajo: (i) banke, (ii) družbe za izdajo elektronskega denarja, (iii) družbe za izdajo elektronskega denarja z opustitvijo, (iv) Banka Slovenije, (v) Uprava Republike Slovenije za javna plačila ter drugi državni organi in organi samoupravnih lokalnih skupnosti v Republiki Sloveniji.

Banke, družbe za izdajo elektronskega denarja in družbe za izdajo elektronskega denarja z opustitvijo s sedežem v Republiki Sloveniji morajo pridobiti ustrezno dovoljenje Banke Slovenije za storitve izdajanja elektronskega denarja v skladu z Zakonom o bančništvu oziroma Zakonom o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih.

Kot elektronski denar se v skladu z Uredbo (EU) 2023/1114 o trgih kriptosredstev in spremembi uredb (EU) št. 1093/2010 in (EU) št. 1095/2010 ter direktiv 2013/36/EU in (EU) 2019/1937 (v nadaljevanju: Uredba (EU) o trgih kriptosredstev) štejejo tudi e-denarni žetoni, za katere velja, da:

  • pomenijo vrsto kriptosredstva, ki naj bi ohranjala stabilno vrednost z vezanostjo na vrednost ene uradne valute,
  • izdajatelji e-denarnih žetonov v zvezi z njimi ne podeljujejo obresti,
  • imajo imetniki e-denarnih žetonov terjatev do izdajateljev teh e-denarnih žetonov.

Skladno z Uredbo (EU) o trgih kriptosredstev morajo subjekti, ki želijo javno ponujati ali zaprositi za uvrstitev v trgovanje e-denarne žetone, predhodno pridobiti dovoljenje kot družba za izdajo elektronskega denarja ali kot banka. Za samo izdajo e-denarnih žetonov pridobitev dovoljenja po Uredbi (EU) o trgih kriptosredstev ni predvidena. Izdajatelji e-denarnih žetonov morajo vsaj 40 delovnih dni pred datumom, na katerega nameravajo javno ponuditi e-denarne žetone ali zaprositi za njihovo uvrstitev v trgovanje, o tej nameri uradno obvestiti Banko Slovenije. Prav tako morajo vsaj 20 delovnih dni pred datumom objave bele knjige o kriptosredstvu o svoji beli knjigi o kriptosredstvu uradno obvestiti Banko Slovenije.

Več informacij o kriptosredstvih in o pristojnosti Banke Slovenije v zvezi z Uredbo (EU) o trgih kriptosredstev najdete na spletni strani Pogosta vprašanja in odgovori o kriptosredstvih.