Nagovor guvernerja na zaključku debatnega projekta Mojstri digitalne prihodnosti

11.05.2024 / Javni nastopi

Velja govorjena beseda.

Spoštovana predsednica republike, spoštovane učenke, učenci, dijakinje in dijaki, mentorice in mentorji, navijači, lepo pozdravljeni na sklepnem dejanju projekta Mojstri digitalne prihodnosti.

Najprej bi se vam rad zahvalil za sodelovanje. Zaradi vseh vas, ki ste tukaj, in ostalih, ki so sodelovali v skupnem projektu predsednice republike in Banke Slovenije, so mojstri digitalne prihodnosti uspešen projekt v več pogledih.

Na prvem mestu – kar je najpomembnejše, je projekt uspešen v vsebinskem smislu. Prispeval je namreč k temu, da danes veste več na področjih, ki jih boste potrebovali pri vašem nadaljnjem šolanju, v službah in tudi v življenju nasploh. Zaradi sodelovanja na tekmovanju, zaradi priprav in veliko časa, ki ste ga vložili v tekmovanje, in seveda tudi zaradi debat, ki ste jih opravili med seboj, danes veste več o finančnih sistemih, bančništvu, denarju in digitalizaciji na teh področjih.

Finančna pismenost pa je pomembna tudi za nas, za Banko Slovenije. Poleg rednih nalog, ki jih imamo v centralni banki, to je da skrbimo za stabilnost cen ter stabilen bančni in finančni sistem, smo si visoko finančno pismenost zastavili kot enega izmed pomembnih ciljev.

Za uspešnost naših ukrepov je zelo pomembno, da jih razumete, da se znate nanje odzvati in s tem uspešno upravljati s svojimi financami.

Razmišljali pa ste tudi o digitalizaciji na področju financ in s tem tudi v širšem kontekstu. Dotaknili ste se temeljnih vprašanj, kot so tehtanje med prednostmi in slabostmi, ki jih prinaša digitalizacija, kaj z njo pridobimo, kaj pa morda pogrešamo. Razpravljali pa ste tudi o najbolj aktualnem vprašanju, to je o umetni inteligenci na področju financ – kako jo razumete in kaj od nje pričakujete. 

Projekt Mojstri digitalne prihodnosti pa je uspešen še z enega vidika – to je kako veliko vas je sodelovalo pri njem. Tako polna dvorana, kot je danes, za centralne bančnike ni običajna. Naj za primerjavo povem, da centralni bančniki odločamo o ukrepih denarne in bančne politike vsakih šest tednov. Takrat se dobimo v Frankfurtu, na dvodnevnem sestanku, za mizo sedi 20 guvernerjev in nekaj strokovnih sodelavcev. Ko se na primer srečam s slovenskimi bankami, povabim v naše prostore 12 direktoric in direktorjev bank – skupaj z nami nas je torej zopet le okoli 20.

Danes pa vas je tu 10-krat več. Skupaj vas je na projektu sodelovalo preko 600 učencev in dijakov, šol pa je bilo več kot 40. Res super številka. Če omenim manjšo anekdoto v povezavi s tem velikim številom sodelujočih šol. V manj kot štirih mesecih smo izvedli toliko izobraževanj na toliko šolah, da se je ena od mojih sodelavk enkrat znašla na napačni šoli, kjer debatnih krožkov sploh niso imeli.

Danes je pred nami še zadnji del projekta – finalna debata najboljših skupin do sedaj in izbira zmagovalcev. S predsednico bova prvič poslušala vaše soočenje, ki ga – oba – pričakujeva z velikim zanimanjem.  Ko sva se namreč načrtovala celoten projekt sva hotela doseči dvoje – poleg boljšega poznavanja financ, med vami spodbuditi tudi kulturo dialoga. Ena izmed najpomembnejših stvari, ki sva se je naučila pri najinem delu namreč je, da je treba znati svoje misli jasno povedati in jih podkrepiti z argumenti ter prisluhniti besedam sogovornikov. Nato pa skozi pogovor, upoštevanje drugačnih mnenj najti rešitev, ki je najboljša za vse nas.

Vaš velik odziv, danes in skozi celotno tekmovanje, potrjuje, da sva dobro izbrala. Vprašanja, povezana s financami in digitalizacijo vas očitno zanimajo in ne samo, da ste mojstri digitalne prihodnosti, razumete tudi, da je potrebno to naše skupno znanje deliti skozi argumentirano razpravo prek dialoga.

Naj vam za konec zaželim veliko uspeha na v današnjem finalu in upam, da se v prihodnje še srečamo, v okviru enega izmed številnih projektov, ki jih organiziramo v Banki Slovenije.